Nordic Walking

nordic_P1530915.jpgOkreślając najprościej jak tylko można, jest to spacer z kijkami. NW jest formą rekreacji ruchowej. Przybyła do nas ze Skandynawii jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych, którzy chcieli być w dobrej formie przez cały rok. W latach 80-tych XX w. metoda treningu ta zwróciła uwagę innych sportowców, a 10 lat później rozpowszechniła się w społeczeństwie. Ważnym czynnikiem tej aktywności ruchowej jest to, że umożliwia uczestnictwo każdemu, bez względu na wiek, płeć, tuszę czy aktywność sportową. Naśladując zwykły marsz, koryguje postawę poprawiając wygląd sylwetki, rozwija poszczególne partie mięśni, poprawia zaopatrzenie w tlen naszego organizmu, polepsza wydolność serca oraz układu krążenia i wzmacnia system odpornościowy, jest zbawienny dla stawów, spala więcej kalorii, redukuje nacisk na poszczególne partie stawów, polepsza samopoczucie, a więc ćwiczy całe ciało. To doskonały sport do uprawiania z przyjaciółmi podczas którego możemy swobodnie rozmawiać. NW możemy uprawiać w dowolnym terenie, zarówno w lesie, parku, górach, a nawet nad morzem, przez cały rok. Najważniejszym aspektem tej aktywności ruchowej jest dobry sprzęt a więc kijki. Wyróżniamy dwa rodzaje kijków NW: z regulowaną długością i o długości stałej. Dla osób początkujących dobrym rozwiązaniem będą kijki o regulowanej długości. Zanim upewnimy się jaka długość jest dla nas odpowiednia, dobrze jest sprawdzić różne długości.

W budowie kijka istotne są takie rzeczy jak:

  • rękojeść - specjalnie wyprofilowana rękojeść dopasowana do kształtu dłoni
  • rękawiczka - mocuje dłoń do kijka, umożliwiając swobodne wypuszczenia kijka z dłoni i szybki chwyt
  • końcówka ostra - wykonana z metali odpornych na ścieranie) przystosowana jest na trudne, mokre lub śliskie nawierzchnie
  • stopki - kije NW zakończone są specjalnymi „bucikami”, które zakłada się podczas marszu na twardym ubitym podłożu jak np. asfalt

P1530961.jpg

Ponad to cechą dobrych kijków jest ich wykonanie z wytrzymałych, a zarazem lekkich, amortyzujących wstrząsy powstające w trakcie kontaktu z podłożem materiałów.

Obserwując coraz większą ilość amatorów tej aktywności, nie zauważyłam osób, które wykonywałyby prawidłowe chodzenie z kijkami. Wybierają oni kije trekingowe, nie mają dobrze dobranej długości, a technika ich jest daleka od ideału.

Chciałabym zaprosić wszystkich tych, którzy chcą poznać technikę NW, wgryźć się głębiej w ten sport, a przy okazji spędzić aktywnie i miło czas w gronie pasjonatów tej aktywności ruchowej.